Jindřišek Rada

Celkový příspěvek: 
14 000 Kč
Pomohl celkem 1 dárce

2021

 

 

Jindříškovi je 12 let. Narodil se jako zdravé dítě, ale kolem 16. měsíce prodělal zřejmě nějaký typ zánětu mozku. Ztratil schopnost rovnováhy a koordinace pohybu, začal šilhat a jeho mentální vývoj se velmi zpomalil. Má také značně poškozenou jemnou motoriku. Je ve 4. stupni postižení. Dost nejistě a s častými pády chodil až do 7 let, dnes samostatně nechodí. Má středně těžkou mentální retardaci, chodí do speciální třídy v Hamrníkách v Mariánských Lázních. Přesnou diagnózu vlastně nemá, jednou z možností je i leukodystrofie, ale ta není potvrzena genetickými testy.
 
Jindřišek absolvoval řadu rehabilitačních metod a terapií, v současné době cvičí Vojtovu metodu. 
Jednou z věcí, která prokazatelně pomohla, je metoda Tomatis. Tomatis spočívá v poslouchání hudby upravené v různých frekvencích, aby se trénovalo sluchové rozlišování. Centrum sluchu v mozku je propojené s centrem řeči a posloucháním se postupně zlepšuje řeč. Jindříšek se díky Tomatisu zlepšil, zvětšila se mu slovní zásoba a porozumění. Co je stále velmi špatné, je výslovnost. Postupně přechází na další stupeň v této terapii, a to je aktivní poslech, kdy dítě nejenom že pasivně poslouchá, ale aktivně mluví do mikrofonu po určitou dobu.
 
Poslouchá se vždy po dobu 7 dnů, dvě hodiny denně. Pak je 5 až 6 týdnů pauza, aby mozek mohl zpracovat změny. Jedna hodina poslechu stojí 500 Kč, tudíž 7 dní po 2 hodinách vyjde na 7.000 Kč.

 

Příspěvek byl poskytnut na dva cykly terapií Tomatis.